Kültür Emperyalizmi

emperyalizm nedir Kültür EmperyalizmiÖncelikle konu içerisinde geçecek olan terimlerin kısaca açıklamalarını yapalım. Emperyalizm nedir , emperyalizm bir devletin başka bir devleti siyasal, kültürel, ekonomik yönden egemenliği altına almak istemesi, sömürgesi haline getirmesidir. Kültür emperyalizmi , bir toplumun kültürünün diğer bir toplum tarafından doğrudan yada dolaylı olarak tamamen değiştirilmesidir.

Kültür bir milletin özüdür. Milleti millet yapan şeydir. O millete ait olan özelliklerdir kültür. Eğer milletin kültürünü kontrol altına alabilirseniz bu milleti istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Bir devlet kendi kültürüne sahip çıkamaz ise asimile olurlar diğer devletin egemenliği altına girerler. İşte emperyalist devletlerin amacıda budur. Diğer ülkelerin kültürlerini belli yöntemlerle etkileyerek kendi kültürlerini benimsetmek.

Hiç şüphesiz bu işi en iyi yapan emperyalist devletler ABD, İngiltere ve Fransadır. Tabi emperyalizmin doğusu batısı olmaz. Kültür emperyalizmi için bir çok yöntem var. Giyim, tüketim ve eğlence alanında sahip oldukları güç ve özellikle TV programları, diziler ve filmler kültür emperyalizminde kullanılan en önemli yöntemler. Çünkü bu saydıklarımız kitle iletişiminde ön plandalar. İnternet dünyasını, sanal alemi de unutmamak lazım.

Savaş yaparak bir ülke fetih edilebilir. Ama bunun faturası çok ağır olacaktır. Bunun yerine yukarıda saydığım yöntemler ile devletler egemenlik altına alınabilir ve sömürülebilir. Kültürü değiştirmek için dili de değiştirmek gerekir. Dil, kültürün can damarıdır. Biz dahi bir çok kelimede öz-türkçemizi kullanmıyoruz. Farklı dillerden etkilenerek kendi dilimize gelen kelimeleri kullanıyoruz.

Örneğin; Türkiye’de ki diziler, yarışmalar, eğlence programları, erotik klipler aşırı bir şekilde artmaktadır. Gençler ve çocuklar bu dizilerden, çizgi filmlerden çok etkilenmiyorlar. İzdivaç programlarında tanımadığı insanların ellerine dokunarak tanımaya çalışmalar, kendi geçmişlerini ve kimliklerini ifşa etmeler, kimle neyle ilişkiye girdiğini mahremiyet duygusu gözetmeksizin açıklamalar görebilirsiniz. Kendi kültürümüzü yansıtmayan bu tür TV dizileri ve programları, yabancı olduğumuz kültürleri bize empoze etmektedir.

Bu kültür emperyalizmini sokaklarda da görmek mümkün. Çevrenize baktığınız da dikenli saçları, uzun boyalı tırnakları, dövmeli ve göbeği açık kızları, küpeli erkekleri görebilirsiniz. Konuşmalarını dinlediğiniz de kullanılan kelimelerin yarısının İngilizce olduğunu duyabilirsiniz. Gençlerimiz pop, metal kültürünün etkisine giriyorlar. Garip garip hareketler sergiliyorlar. Kısacası gün geçtikçe tamamen kendi öz kültürümüzden uzaklaşıyoruz.

Kültür emperyalizmi ile kültür etkileşimi arasındaki ince çizgiye dikkat etmek gerekiyor. Tarih kitaplarına baktığımızda biz Türkler eskiden Gök Tanrı’ya inanırmışız. Kimi yerde Türklerin eski dini Şamanizm olarak gösterilir. Türklerin İslamiyeti kabul etmesi, Müslümanlığa geçmesi Arap kültür emperyalizmi olarak görülemez. Ya da farklı dillerin birbirleriyle etkileşimi, bütünüyle kültür emperyalizmi olarak görülmemeli.

 

Bir önceki yazımız olan İttihad-ı İslam, İslam Birliği nedir, ne değildir? başlıklı makalemizde erem şentürk sıradışı, islam birliği ve islam birliği ne değildir gibi konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Kültür Emperyalizmi
3 votes, 5.00 avg. rating (98% score)
Yazar: admin

Sistemi sorgulayan bir bireyim. İnsanlara faydalı olmak adına bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Tek amacım yeni dünya düzeni ve sistemi hakkında insanları aydınlatmak adına yazılar paylaşmaktır.

Yorumlar

 1. kısacası batının tv showları ve filmleri kullanarak diğer toplumlara kendi tüketim alışkanlıklarını aşılaması.

 2. nasıl görülemez ne farkı varmış arapların tüm alemdem birader yalan olmadığını nerden bilicez talkan ve curcun katlliamlarına bir bak site iyide hafif cahillik sezdim http://alfa-sorgulama.blogspot.com.tr/2013/09/turkler-nasl-musluman-oldu.html

  • admin says:

   Cemal Portakal kardeş,
   Arapların yada başka bir ırkın kimseden farkı yoktur. Böyle bir şey idda etmeyiz kesinlikle. Kültür etkileşimi ile kültür emperyalizmi arasında ki farkı umarım anlamışsındır. Senin konuna gelince, bildiklerimi aktarayım sana. Biz müslüman kimliğimiz ile Türkiye olarak gidelim Kırımdaki türkleri yada Afrikalı hristiyanları katledelim. Sence biz böyle yaparsak, zorla o insanları müslümanlaştırmış mı oluruz yoksa onlar bize ve islama karşı iyice nefret mi duyarlar? Yani başka bir ırkı katlederek, o ırkı asimile edemeyiz. Eğer bir ırkı asimile edeceksek bunun en kolay yolu, onlarla iyi ilişkilerde bulunmak yada ortak yanlarımızın olmasıdır. Yani bu katliamlar kesinlike islam için yapılmamış tamamen iktidar kavgası için yapılmıştır.
   Türklerin islamiyete geçişinde ortak kültürler çok önemli. Tek tanrı inancı, öldükten sonra dirilmeye inanç gibi… ve tabi ki Talas savaşı. Bu savaşta Türkler ile Araplar, Çinlilere karşı birlik olmuştur.

Konu ile ilgili Yorumunu Yaz

*